Rusya – Doğu Avrupa Turu

Yurtdışı Turlar
9

Rusya – Doğu Avrupa Turu

Süre :  16 gün- 15 Gece
Başlangıç Konumu:  İzmir

RUSYA – DOĞU AVRUPA TURU

15 Gece – 16 Gün / 8 Ülke – 12 Şehir
( 12 Gece 4 Yıldız Otel + 3 Gece Yol )

GEZİLECEK YERLER :
VARNA – BÜKREŞ – KİŞİNEV – ODESSA – KİEV – MOSKOVA – ST. PETERSBURG – MİNSK – LVİV – BUDAPEŞTE – NİŞ – SOFYA – KAPIKULE

FİYATA  DAHİL HİZMETLER ;

• Lüx tur otobüsleri ile ulaşım
• Türkçe rehberlik hizmetleri – Şehir turları
• Tamamı 4* otellerde 12 gece konaklama
• Konaklama vergileri & şehir vergileri
• Otellerde alınan sabah kahvaltıları
• 1618 No’lu Zorunlu Seyahat Sigortası
• Araç içi ikramlar

 

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER ;

• Yurt dışı çıkışı fonu
• Öğle ve Akşam yemekleri
• 140 € Vize ücreti ve hizmet bedeli (Schengen Vizesi)
• 150 € Vize ücreti ve hizmet bedeli (Rusya Vizesi)
• Moskova – St Petersburg hızlı tren ücreti (isteğe tabidir)
• Her türlü otel ekstraları ve kişisel harcamalar
• Seyahat Güvence Paketi : 20 Euro
(Hastalık sorunu nedeni ile tura katılması mümkün
olmayacak misafirlere tur bedeli kadar ödeme yapılmasını
sağlamaktadır.)

Takvim Ayrıntıları

1.GÜN: Çanakkale – Edirne – Dereköy:

Saat 12.00’de İzmir’den belirlenen noktadan konuklarımızı aldıktan sonra yola çıkıyoruz. Yolda vereceğimiz uygun molaların ardından Ayvalık, Çanakkale, Lüleburgaz, Edirne üzerinden Dereköy Sınır Kapısı'na doğru yola çıkıyoruz. Gümrük ve pasaport  işlemlerinin  tamamlanmasının ardından Varna’ya doğru yolumuza devam ediyoruz.                                                                                                                                                           
Geceleme otobüs yol 

2. GÜN: VARNA (Bulgaristan):

Varna’ya varışımızın ardından gerçekleştireceğimiz Panoramik şehir turumuzda; Varna Merkez Katedrali, Saat Kulesi, Tiyatro Binası, Rus Askeri Anıtı, Adliye Binası, Varna Yönetim Binası, Şehir Parkı, Özgürlük Parkı başlıca göreceğimiz yerler arasında yer alıyor. Panoramik şehir turumuzun ardından otelimize yerleşiyoruz. Akşam serbest zaman                                                                                                                                                             
GECELEME VARNA OTELİMİZDE  

3. GÜN: BÜKREŞ (Romanya):

Sabah kahvaltımızın ardından Bükreş’e doğru yolumuza devam ediyoruz. Romanya’nın başkenti Bükreş’e varışımızın ardından geçekleştireceğimiz panoramik şehir turumuzda; Cumhuriyet Meydanı, Üniversite Meydanı, Çavuşesku döneminde yaptırılan Parlamento Binası,  Kraliyet Sarayı, Kretzulescu ve Stavropoleos Kiliseleri, Atamız Mustafa Kemal Atatürk’ün heykeli, Zafer Takı,  Bükreş’in en ünlü caddesi olan Calea Victoriei ve Nikolay Çavuşesku Sarayı, göreceğimiz yerler arasındadır.  Tur bitimi otelimize yerleşme. Akşam serbest zaman.
GECELEME BÜKREŞ OTELİMİZDE 

4. GÜN: KİŞİNEV (Moldovya):

Otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından Moldova’nın  başkenti Kişinev’e hareket. Kişinev’e varışımızın ardından gerçekleştireceğimiz panoramik Kişinev  turumuzda; Parlemento Binası, Eski Kilise, Ulusal Tarih Müzesi, Büyük Stephen Anıtı ve Parkı, The Alley of  Classics Parkı, Pushkin Anıtı, Parlamento Binası, Bakanlıklar görülecek yerler arasında. Tur bitimi vereceğimiz serbest zamanın ardından otelimize yerleşiyoruz.
GECELEME KİŞİNEV OTELİMİZDE  

5. GÜN: ODESSA – KİEV (Ukrayna):

Sabah kahvaltımızın ardından Ukrayna’nın güzel sahil kasabası ve liman kenti Odessa’ya hareket. Karadeniz’in en önemli şehirlerindendir. Ruslar tarafından  bir zamanlar Tatarların ve Osmanlıların en kilit konumundaki Hacıbey Kalesi’nin bulunduğu yerde 1700’lerin sonunda Odessa kentini kurmuşlar ve bu kent, 1800’lü yıllarda, St. Petersburg ve Moskova’dan sonra,  Rusya’nın üçüncü büyük kenti haline gelmişti. Günümüzde Karadeniz’in İbiza’sı olarak adlandırılan ve Ukrayna’nın üçüncü büyük kenti olan Odessa, Ruslardan kalan tarihi binaları ve şehir yapısı, yemyeşil sokakları, geniş parkları ve sahil şeridiyle, sadece Karadeniz’in değil, Doğu Avrupa’nın da en güzel şehirlerinden biridir. Odesa’ya varışımızın ardından gerçekleştireceğimiz Odesa şehir turumuzda; Opera Binası, Ukrayna Ulusal Bankası, Ana Sinagogu, Aşıklar Köprüsü, ve Derybasivska Caddesi göreceğimiz yerler arasındadır. Tur bitimi Kiev’e doğru yolumuza devam ediyoruz. Kiev’e varış, otelimize yerleşme                                                               
GECELEME KİEV OTELİMİZDE 

6. GÜN: KİEV (Ukrayna):

Kiev Rusların tarihindeki ilk başkent olma özelliğine sahiptir. 1500 yıllık tarihi olan Kiev, ayrıca, dünyanın en yeşil şehirlerinden biridir. Otelimizde alacağımız kahvaltımızın  ardından Kiev turumuza başlıyoruz. Dinyeper Nehri kıyısına kurulan Kiev’de; Ayasofya Meydanı, Mihaylovski  Meydanı ve Kilisesi, Opera Binası, Parlamento Binası, Bağımsızlık Meydanı, Altın Kapı, Dostluk Heykeli göreceğimiz yerler arasında yer alır. Daha sonra Kiev’in sanat dolu metro duraklarını gezerken şaşıracaksınız. Sonrasında Kiev’de Dinyeper Nehri üzerinde yapacağımız tekne turunun ardından  Moskova’ya doğru yolumuza devam ediyoruz.
Geceleme Otobüs Yol 

7. GÜN: MOSKOVA (Rusya):

Sabah saatlerinde ulaşacağımız Moskova’da, otelimize yerleşme ve kısa süreli dinlenmemizin ardından, gerçekleştireceğimiz Moskova şehir turumuzda; Kızıl Meydan, burada yer alan soğan şeklindeki çok renkli kubbesi ile ilginç St. Basil Katedrali, Bolşoy Tiyatrosu,  Novadieviçe Manastrı ve manastırın yanı başında bulunan Nazım Hikmet’in mezarı, Gorki Parkı, Tverskaya  Caddesi, Luzniki Stadyumu, Lenin Tepesi, Moskova Üniversitesi panoramik olarak görülecek yerler  arasındadır, Tur bitimi serbest zaman.                                      
GECELEME MOSKOVA OTELİMİZDE 

8. GÜN: MOSKOVA (Rusya):

Sabah kahvaltımızın ardından Moskova’da ikinci günümüzde gerçekleştireceğimiz, panoramik turumuzda ilk durağımız Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’in de çalışma ofisinin bulunduğu Kremlin Sarayı, Kremlin (Rusça: кремль), "kale", "hisar", "şato"  anlamlarına gelen ve çoğu tarihi Rus kentinin merkezinde bulunan muhkim yapılar bütünüdür. En tanınmışları Moskova Kremlini'dir. 15. Yüzyıl'da ilk Kremlin'in yerine İtalyan mimari anlayışında yeni bir saray yapıldı. 1487'de Beklemişhev Kulesi, 1490'da Borovitskaya Kulesi, Aziz Nikola ve Aziz Flor kapıları eklendi. 3. İvan döneminde birkaç katedral daha yapıldı. Dini yapılar Bizans, diğer yapılar İtalyan etkisi  taşırlar. 1527'den sonra yapılan değişiklikleri Alman, İngiliz ve Hollandalı mimarlar gerçekleştirdi. Kremlin'in  önemli yapılarından olan Büyük İvan Çan Kulesi'nin yapımına 1505'te başlanıp 1600'de tamamlandı. Kule’de  dünyanın en büyük çanı olan 218 ton ağırlığındaki Çar Kolokol (Çanların Çarı) bulunur. 1838-1849 yılları  arasında Bolşoy Kremlyovskiy Dvoryets (Büyük Saray) inşa edildi. 1932-1934'te Kremlin Tiyatrosu, 1961'de Kongreler Sarayı yapıldı. Günümüzde Kremlin, Rusya'nın bir simgesi durumuna gelmiştir. Sonraki durağımız, Stalin tarafından 1931’de başlatılan günümüzde büyüklük bakımından New York, Paris veya Londra metroları ile karşılaştırılsa da iç mimari ve dekorasyon bakımından dünyanın en güzel metrosu  olduğu herkes tarafından kabul edilen Moskova Metrosu. Bu şehri ziyaret eden herkesin mutlaka uğradığı ve zevkle yürüdüğü trafiğe kapalı olan, Moskova’nın ortasından geçen Arbat Sokağı, Burada mağazaların rengarenk vitrinlerini gezebilir, Rus ve dünya mutfaklarının en güzel örneklerini tadabilir, Paris’i aratmayan şık kafelerde oturabilir ve en keyiflisi de bir banka oturup kendilerini hayatın akışına kaptırmış Rusları seyredebilirsiniz. Moskova hatırası edinmek istiyorsanız bu sokak en doğru yerdir. Moskova şehir turumuzdaki zamana göre Nazım Hikmet’in mezarını da ziyaret etme imkanı bulabiliriz. Tur bitimi serbest zaman.   
GECELME MOSKOVA OTELİMİZDE 

9.GÜN: ST. PETERSBURG (Rusya):
Otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından, St.Petersburg’a hareket. Dileyen misafirlerimizle St. Petersburg’a “Moskova – St Petersburg hızlı treni” ile yolculuğumuzu gerçekleştireceğiz. Moskova’dan sonra Rusya’nın ikinci büyük kenti olan St. Petersburg’a  varışımızın ardından göreceğimiz ilk yer, 4.5 km’lik uzunluğu ve şehrin kalbinin attığı Nevski Caddesi, Kanlı  Katedraldir. Sonrasında otelimize yerleşiyoruz. Akşam serbest zaman.
GECELEME ST. PETERSBURG OTELİMİZE 
10. GÜN: ST. PETERSBURG (Rusya):

St. Petersburg aynı zamanda çok önemli bir sanat ve bilim merkezidir. Sanayi konusunda da çok önemli bir yere sahip olan St.Petersburg, ismini yaşamın  hemen her konusunda tarih sayfasına yazdırmıştır. Rus Çarı I. Petro tarafından 1703 yılında kurulan St. Petersburg’daki ikinci günümüzde gerçekleştireceğimiz panoramik turumuzda; Avrora Gemisi, Bakanlık Binaları, Kış Sarayı ve Saray Meydanı bulunmaktadır. Tur bitimi serbest zaman.
GECELEME ST. PETERSBURG OTELİMİZE  

11. GÜN: ST. PETERSBURG (Rusya):

St. Petersburg, Neva Nehri’nin Finlandiya Körfezi’ne döküldüğü yerde kurulan St. Petersburg, genç yaşına rağmen derin bir tarihe ve zengin kültür hazinelerine  sahip, Rusya’nın Avrupa’ya açılan kapısıdır. Geniş bulvarları, mimari harikası yapıları, dingin suları ve her  zaman insanı zinde tutan soğuk havasıyla ünlü, Rus yazar Dostoyevski’nin dediği gibi “Soyut ve tasavvur  ürünü” bir şehir. Çar Petro ve eşi Katerina’nın birçok saray, köprü, kanal yaptırmasıyla şehir Avrupai bir hava kazanmıştır. Şehre bugünkü kimliğini kazandıran, şehri 1716 yılında, Vasilievsky Adası’nı örnek  alınarak tasarlamış olan İtalyan mimar Domenico Trezzini olmuştur. İtalyan asıllı bir diğer mimar Francesco Bartolomeo Rastrelli de St. Peterburg’a şehrin genel siluetini oluşturan birçok eser kazandırmıştır. Komünist Devrim’in ardından Leningrad olarak anılan ve son olarak Sovyetlerin çöküşünden sonra yeniden orijinal  ismi olan Saint Petersburg’a kavuşan bu güzel şehir, çarların ve aristokratların görkemli şehri olmanın yanı sıra Rus klasiklerinin en önemlilerinden bazılarına ev sahipliği yaptı ve birbirinden ünlü yazarların  kelimeleriyle ölümsüzlük kazandı. Petersburg aynı zamanda Suç ve Ceza’nın geçtiği şehir olma özelliğini taşıyor. Bu unutulmaz şehirde son günümüzde gerçekleştireceğimiz panoromik turumuzda; Dünyanın en büyük müzelerinden biri olan Hermitage Müzesi, Klasik Rus mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Kanlı Kilise, Kanlı Kilise’nin yakınlarından yer alan Rus Müzesi, Kazan Katedrali, St. Isaac Katedrali, Peter ve Paul Kalesi göreceğimiz yerler arasındadır. Dileyen misafirlerimizle de Petergof ( Deli Petro nun yazlık sarayını ) geziyoruz. Sonrasında da Neva nehrin de tekne gizimizi yaparak, tur bitiminde, Belarus Cumhuriyeti Başkenti Misk e doğru yolumuza devam ediyoruz.
Geceleme Otobüs Yol

12. GÜN: MİNSK (Belarus Cumhuriyeti “ Beyaz Rusya”):

Sabah erken saatlerde Beyaz Rusya, Belarus ya da resmî adıyla Belarus Cumhuriyeti Başkenti Misk’e ulaşıyoruz. Hem güvenli, hem çok  ucuz, hem çok kalabalık olmayan Belerus’un başkenti Minsk, geniş ve ferah sokakları, yemyeşil parkları ve  modern yapısıyla bir şehirden beklediğinizin daha fazlasını bulabileceğiniz bir şehir. Tam bir kültür merkezi cennetini andıran Minsk şehrinde her an bir fuarla karşılaşabilirsiniz. Şehirde 16 müze, 11 tiyatro salonu, 20 sinema ve tam 139 tane de kütüphane bulunuyor. Bu şehirde bayanların erkek nüfusuna oranla daha fazla olduğunu belirtelim. Hemen hemen her yerde bayan çalışan görebilirsiniz. Panoramik Minsk turumuzda; Bağımsızlık Meydanı, Kızıl Kilise, Zafer Meydanı, Kutsal Üçlü Katedrali ve St. Catherin’s Kilisesi göreceğimiz yerler arasındadır. Tur bitimi vereceğimiz serbest zaman sonrasında Lviv’e hareket. Lviv şehir İkinci Dünya Savaşı’nda zarar görmemiş ender yerleşimlerinden. Lviv, trafiğe kapalı meydan ve caddeleri ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan kentlerden biri olan Lviv şehri Yüz yıldan fazla süre Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun yönetiminde kalan Lviv, Gotik ve Rönesans üslubunda yapılmış, günümüzde  hemen hemen tamamı korunmuş binalarıyla şirin bir Orta Avrupa Kenti Lviv Ukrayna’nın bambaşka bir yüzünü oluşturuyor. Lviv’e varış otelimize yerleşme
GECELEME LVİV OTELİMİZDE

13. GÜN: LVİV (Ukrayna):

Otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından gerçekleştireceğimiz panoramik turumuzda farklı kültürlerin bir arada yaşadığı, “aslanlar kenti” adıyla anılan Lviv kentinin Opera  Binası, ünlü Maria Zankovetska Tiyatrosu’nun binası, Cizvitlerden kalma Aziz Petrus ve Pavlos Kilisesi, Katedral Meydanı’ndaki Boim Şapeli’ni, Rynok Meydanı Svobada Meydanı’nı, St George Yunan-Katolik  Katedrali Dominiken Katedrali ve Manastırı göreceğimiz yerler arasındadır. Tur bitimi serbest zaman. 
GECELEME  LVİV OTELİMİZDE 

14. GÜN: BUDAPEŞTE (Macaristan):

Otelimize alacağımız kahvaltımızın ardından Budapeşte’ye hareket. Budapeşte’ye varışımızın ardından gerçekleştireceğimiz panoramik şehir turumuzda ;  Kahramanlar Meydanı, Andrassy Caddesi, Opera, Parlamento, Zincirli Köprü, Buda Kalesi, Mathias Kilisesi, Elizabeth Köprüsü görülecek yerler arasında Tur bitimi akşam serbest zaman.
GECELEME BUDAPEŞTE OTELİMİZDE 

15. GÜN: NİŞ (Sırbistan):

Otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından Niş’e hareket. Niş’e varışımızın ardından otelimize yerleşiyoruz. Belgrad - Sofya yolunun ortalarına denk gelen ve Sava Nehri’nin iki yakasına kurulmuş Sırbistan’ın Niş Şehri’nin bir adet kalesi ve araç trafiğine kapalı bir ana caddesi vardır. Ayrıca diğer şehirlerden farklı olarak bu cadde altında boylu boyunca uzanan bir de yer altı çarşısı var. Niş Kalesi oldukça küçük bir kale olmasına rağmen, içeriye uzanan uçsuz bucaksız bir yeşil  alana sahip. Akşam serbest zaman
GECELEME NİŞ OTELİMİZDE  

16. GÜN: SOFYA – KAPIKULE – İZMİR (Bulgaristan):

Otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından Sofya’ya hareket. Sofya’ya varış ve panoramik şehir turumuzda ; St. Nedelya Kilisesi, Rotonda  Kilisesi, Rus Kilisesi, Aya Sofya Kilisesi, Aleksander Nevski Katedrali, Başbakanlık, Parlamento, Sofya Üniversitesi, NDK Ulusal Kültür Sarayı görülecek yerler arasındadır. Şehir turu sonrası Kapıkule’ye hareket.  Kapıkule’de Sınır ve gümrük işlemlerimizin artından işlemlerimizin ardından Edirne, Çanakkale yolu ile sabah erken saatlerde İzmir’de oluyoruz.

Bir sorunuz mu var?